Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2009

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Makro Ξάνθη στο 77-75 επί του ΚΑΟΔ
Έχασε την ευκαιρία για θρίαμβο η Makro Ξάνθη μετά τη δύσκολη νίκη επί του ΚΑΟΔ με 77-75 στο ντέρμπι της περιφέρειας ή αν θέλετε καλύτερα των ομάδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά (58-37) στα μέσα της 3ης περιόδου και στο τέλος έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να βάλει στο παιχνίδι τους Δραμινούς που έκαναν μεγάλη υπερπροσπάθεια για την ολική ανατροπή.
Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο πρώτο 10λεπτο και προς το τέλος όταν μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι.
Οι Ξανθιώτες από το ξεκίνημα προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και το πέτυχαν. Προηγήθηκαν με 17-10 στο 5:55 αλλά το αντιαθλητικό που χρέωσαν στον Γέλενιτς και την τεχνική ποινή στον Χρήστου έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά με 20-22 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 22-23.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά για τους Ξανθιώτες που με ένα σερί 6-0 στο πρώτο λεπτό πήραν το προβάδισμα με 28-23 και όχι μόνο δεν το έχασαν αλλά έφτασαν τη διαφορά στο +14 (42-28) στο 18:08, για να μειωθεί στους 13 (45-32) χάρη στην άστοχη δεύτερη βολή του Αναγνωστόπουλου 3΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό της περιόδου ήταν ότι στο 16:24 αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Κυριακόπουλος για τα δύο αντιαθλητικά φάουλ που υπέπεσε.
Ούτε η ανάπαυλα του ημιχρόνου φάνηκε να φρενάρει τους παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη που έδειχναν σαν ανήμερα θηρία μέσα στο κλουβί. Έτσι στο 24:14 η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή των 21 πόντων (58-37), βάζοντας γερά θεμέλια για το ροζ φύλλο αγώνα.
Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Τα λάθη και το καθαρό μυαλό που έλειψε, η αστοχία και η αβλεψία των διαιτητών έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά και με ένα σερί 4-15 έκλεισαν την 3η περίοδο στο +10 (62-52).
Και όχι μόνο αλλά στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (62-57), ξαναρχίζοντας το παιχνίδι από την αρχή. Η διαφορά αυτή μπορεί να μην έπεσε από τους πέντε πόντους δεν ανέβηκε όμως σε επίπεδα ασφαλείας αλλά στο +8 (74-66) στο 38:12 με το τελικό αποτέλεσμα να γράφεται χάρη στην ευστοχία των βολών όπου οι Ξανθιώτες ήταν πιο άστοχοι, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο καλάθι 1.06 πριν το τέλος. Στη φάση αυτή ο Τσακιρίδης εκτέλεση δύο βολές, πέτυχε την πρώτη και τη δεύτερη την έστειλε επιδεικτικά στο στεφάνι για να διεκδικηθεί το ριμπάουντ και ό,τι αποφέρει. Τελικά το ριμπάουντ διεκδικήθηκε από όλους και η μπάλα κατέληξε στον Παναγιωτόπουλο και παρά το φάουλ στον Ξανθιώτη οι διαιτητές δεν μπήκαν στον κόπο να σφυρίξουν.
Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Αναγνωστόπουλος, Χρήστου, Κουκουράβας, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ θετική κρίνεται η παρουσία του Ιωακειμίδη. Από τον ΚΑΟΔ διακρίθηκαν οι Τσακιρίδης, Κιτσούλης και Μπαλάφας.
Πολύ κακή ήταν η διαιτησία των Αθηναίων κ.κ. Καλδίρη – Μαγκλογιάννη, αφήνοντας πολλά παράπονα και στις δύο ομάδες. Αποκορύφωμα όλων ότι οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 62 φάουλ εις βάρος τους (32-30) αντίστοιχα, ενώ αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ οι Αναγνωστόπουλος, Κουκουράβας, Μασλαρινός και Χούμας. Ο τρίτος της παρέας ο κ. Τζαφλέρης από το Βόλο δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει την παρουσία του αφού οι άλλοι δύο πήραν όλα τα σφυρίγματα.
Τα 10λεπτα: 17-10, 45-32 (ημιχ), 62-52, 77-75 τελικό.
MAKRO ΞΑΝΘΗ (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 11 (2/4), Χρήστου 14 (12/12 β.), Ιωακειμίδης 2, Κουκουράβας 6 (2/4), Στεφανίδης 4, Γιέλενιτς 9 (1/1), Αναγνωστόπουλος 19, Νησιώτης 2, Μασλαρινός 10 (1/1).
ΚΑΟΔ (Τακιανός): Κυριακόπουλος 6, Καρτέλο 5, Καραβασάνης 3 (1), Ματενίδης 10, Τσακιρίδης 14 (1), Ζούπιτς 2, Χούμας 5, Κιτσούλης 12 (1), Εξουζίδης, Μπαλάφας 18.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Στις δηλώσεις του ο νέος τεχνικός της Makro Ξάνθη Νεοκλής Λεμονίδης, αναφέρθηκε για την πρώτη εβδομάδα που βρέθηκε στην ομάδα ότι μέλημα του ήταν να δουλέψει στην άμυνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα για 25 λεπτά, κρατώντας τους αντιπάλους στους 37 πόντους χωρίς να δεχθούμε κάποιον αιφνιδιασμό.
Σε ερώτηση για τον εκτός έδρας δύσκολο αγώνα, τον ανέφερε ως πρόκληση για τους παίκτες του ώστε να αποδείξουν τις φετινές τους δυνατότητες.
ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ
Το Πέραμα πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, το Παγκράτι συνέχισε την ανοδική του πορεία, περνώντας από το Αιγάλεω, που ακόμα δεν έχει ανοίξει… λογαριασμό, όπως και ο Ερμής Λαγκαδα!
Η αλλαγή προπονητή φέρνει, συνήθως, αλλαγή και στην ψυχολογία της ομάδας. Ο Κώστας Σορώτος οδήγησε την Ολυμπιάδα σε νίκη, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της πατρινής ομάδας. Ο Ηρακλής παραμένει φαβορί για την άνοδο στην Α1. Νίκησε τον Ερμή εκτός έδρας, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, σε ό,τι αφορά στη συμπεριφορά των οπαδών στην εξέδρα και όχι πάνω στο παρκέ.