Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2009

Ποδαρικό με το …αριστερό για τη Makro Ξάνθη
Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ, η Makro Ξάνθη γνώρισε την ήττα από την Δάφνη με 97-91 και ξεκίνησε με το …αριστερό, τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2.
Οι νικητές αν και ομάδα μόλις λίγων ημερών και με δύο απουσίες (Λόλα, Καπερώνη), ήθελαν πολύ αυτή τη νίκη και την πήραν. Φάνηκαν ανταγωνιστικοί και με κορυφαίο τον 23χρονο Φώτη Βασιλόπουλο που σημείωσε 35 πόντους με 8/12 3π, 7/8 β. και 9 ασίστ, πήρε στις πλάτες του την νέα του ομάδα – ήρθε από την ΑΕΚ – και την οδήγησε σε νίκη έκπληξη.
Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει στους Ξανθιώτες που είχαν τον έλεγχο, το προβάδισμα χωρίς να μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ κλείνοντας το διάστημα αυτό με (26-28). Με μπροστάρη τον Βασιλόπουλο και άξιο συμπαραστάτη τον Λιανό, οι Αθηναίοι πάτησαν …γκάζι στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν 47-37 στο 19.30΄, για να κλείσουν το ημίχρονο με 48-41.
Η διαφορά παρέμεινε στους 10 πόντους στο 21.30΄ (55-45) και 68-58 στο 27΄, όμως οι παίκτες του Γρηγόρη Σουλιώτη, απάντησαν και με κορυφαίους τους Παναγιωτόπουλο και Γιέλενιτς, μείωσαν 74-73 με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή και μετά από συνεχείς εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ, η Makro Ξάνθη πέρασε μπροστά με βολές του Στεφανίδη (83-84), 2.23΄πριν το τέλος. Με τρίποντο ο Άβαλιτς έκανε το 86-84 στο 38΄, ενώ
ο Χρήστου με 1/2 βολές μείωσε σε 86-85 75΄΄ πριν το τέλος.
Νέο 3ποντο του Πέκοβιτς στο 39΄ και 89-85. Ο Τσούτσος έκανε το …κλέψιμο του αγώνα, πάσαρε στον εξαιρετικό Πέκοβιτς, που με γκολ – φάουλ έδωσε αέρα επτά πόντων στην ομάδα του (92-85) στα 41΄΄, βάζοντας τέλος στα όνειρα των Ξανθιωτών για το ροζ φύλλο αγώνα. Το τελικό σκορ 97-91, διαμορφώθηκε κυρίως με εκατέρωθεν βολές.
Από τους Ξανθιώτες διακρίθηκαν οι Αναγνωστόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Στεφανίδης.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μπήτης, Τσούνας, ΜπορμπαντωνάκηςΤα 10λεπτα: 26-28, 48-41 (ημιχ.), 74-73, 97-91 τελικόΔάφνη (Ζαβός): Βασδέκης, Βασσιλόπουλος 35 (8), Σεφερίδης, Πέκοβιτς 14 (2), Λιανός 21 (3), Άβαλιτς 13 (3), Τσούτσος 12 (1), Γιαννουλάκος 2.Μakro Ξάνθη (Σουλιώτης): Παναγιωτόπουλος 21 (2/5), Χρήστου 11, Κουκουράβας 4, Στεφανίδης 12 (2/3), Γιέλενιτς 18 (2/7), Αναγνωστόπουλος 17, Νησιώτης 6, Μασλαρινός 2.
ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ
Ο Ηρακλής κέρδισε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, έχοντας πρωταγωνιστές τους Πέτροβιτς και Καραποστόλου που σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα, επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας των μεταγραφών Ολυμπιάδας.Οι έδρες είχαν τον πρώτο λόγο, στην πρεμιέρα που δεν έκρυβε εκπλήξεις και που όλες οι ομάδες εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές. Έξι αγώνες πήραν οι γηπεδούχοι και μόλις δύο οι φιλοξενούμενοι.